Gazeta Podatkowa nr 3 (1460) z dnia 8.01.2018
Ewidencja kredytu w rachunku bieżącym
Bank udzielił naszej firmie kredytu w rachunku bieżącym na finansowanie bieżącej działalności. Jak należy ująć w księgach rachunkowych operacje związane z przyznaniem takiego kredytu? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1132601)
Zarówno limitu zadłużenia, jak i podwyższenia tego limitu nie ujmuje się w księgach rachunkowych. Uczestnicy forum wprowadzą natomiast do ewidencji księgowej operacje dotyczące uruchomienia kredytu w rachunku bieżącym. Będzie to np. prowizja pobrana przez bank za przyznanie kredytu. Ponadto ewidencji księgowej podlegać będą operacje związane z wykorzystaniem kredytu oraz pobrane przez bank odsetki od wykorzystanej w określonym czasie kwoty kredytu. Na mocy art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2017 r. poz. 2342 ze zm.) prowizję związaną z zaciągniętym kredytem w rachunku bieżącym oraz odsetki pobrane od kwoty wykorzystanego kredytu zalicza się do kosztów finansowych i ujmuje bezpośrednio na koncie 75-1 "Koszty finansowe". Ewidencja księgowa odsetek i prowizji może przebiegać zapisem: Wn konto 75-1 "Koszty finansowe", Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Należy pamiętać, że kredyt odnawialny nie powoduje otwarcia nowego rachunku kredytowego. Bank ustala jedynie w rachunku bieżącym kwotę dodatkowych środków do wykorzystania. Odbywa się to w ramach przyznanego limitu zadłużenia na tym rachunku. Bank, przyznając taki kredyt, wyraża zgodę na występowanie salda ujemnego w rachunku bieżącym. Kredyt w rachunku bieżącym nie podlega odrębnej ewidencji księgowej. Kwota przydzielonego limitu kredytowego nie stanowi bowiem aktywu w postaci środków pieniężnych jednostki. Wykorzystanie kredytu powoduje jedynie powstanie ujemnego stanu konta 13-0 "Rachunek bieżący", informującego o faktycznym zadłużeniu jednostki wobec banku z tytułu udzielonego jej kredytu odnawialnego.
Jeżeli na dzień bilansowy na koncie 13-0 widnieje saldo kredytowe (czyli ujemne), należy je zaprezentować w bilansie po stronie pasywów, tak jak inne udzielone jednostce kredyty. Trzeba pamiętać, że w bilansie wykazuje się kwotę faktycznego zadłużenia, a nie kwotę przyznanego limitu.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Ewidencja księgowa na przykładach liczbowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|