rachunkowość finansowa, sprawozdanie finansowe, rachunkowość budżetowa, rozliczenia międzyokresowe, MSR
lupa
Uwaga: do 30 września - czas na przekazanie drugiej raty odpisów na ZFŚS Uwaga: do 30 września - obowiązek udzielenia urlopu zaległego 30 września 2021 r. (czwartek) mija termin złożenia do US za 2020 r. zeznań PIT-CFC i CIT-CFC 30 września 2021 r. (czwartek) mija termin przekazania Szefowi KAS informacji o cenach transferowych TPR-C - czytaj więcej 30 września 2021 r. (czwartek) mija termin złożenia do US oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych - czytaj więcej
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (1081) z dnia 10.01.2021

Koszty transportu środka trwałego a prawo do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Spółka z o.o. zakupiła środek trwały. Ponieważ koszty transportu stanowiły istotne kwoty, powstała wątpliwość, czy poniesione wydatki powinny zwiększyć jego wartość początkową, a jeśli tak, to czy będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, ograniczonego limitem 100.000 zł. Jakie warunki muszą być spełnione, aby taki odpis był możliwy?

Jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w ramach limitu 100.000 zł dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego. W skład takiej wartości mogą wchodzić, obok ceny nabycia, m.in. koszty transportu. Możliwość zastosowania jednorazowego odpisu uzależniona jest jednak od spełnienia warunków określonych w art. 16k ust. 14-21 ustawy o PDOP.

Wartość początkowa jako podstawa dokonywania odpisów

Wartość początkową środka trwałego nabytego odpłatnie stanowi cena jego nabycia, przez którą zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o PDOP, należy rozumieć - w skrócie - kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności m.in. o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze.

Nie ulega zatem wątpliwości, że koszty transportu, bez względu na ich wielkość - jako koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania - zwiększają jego wartość początkową.

Jednorazowy odpis amortyzacyjny w ramach limitu 100.000 zł

Co do zasady, jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w ramach limitu 100.000 zł, dokonuje się od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT. Odpisów tych dokonuje się w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł.

Kwota 100.000 zł obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych i wpłaty na poczet nabycia środka trwałego, zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie art. 15 ust. 1zd ustawy o PDOP, podatnicy mogą bowiem zaliczać do kosztów podatkowych wpłaty do wysokości 100.000 zł, dokonane na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego, którego dostawa zostanie zrealizowana w następnych okresach sprawozdawczych (miesiącu, kwartale, roku).

Należy dodać, że prawo do takiej jednorazowej amortyzacji przysługuje, pod warunkiem że:

  • wartość początkowa jednego środka trwałego, nabytego w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10.000 zł lub
  • łączna wartość początkowa co najmniej dwóch środków trwałych, nabytych w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10.000 zł, a wartość początkowa każdego z nich przekracza 3.500 zł.

Co istotne, jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (po uwzględnieniu ewentualnej zaliczonej do kosztów wartości zaliczki) dokonuje się nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Pozostała część wartości początkowej środka trwałego, od której dokonano jednorazowego odpisu (niższego od wartości początkowej), podlega w latach następnych amortyzacji metodą degresywną lub metodą liniową.

Uwzględniając przytoczone regulacje można stwierdzić, że odpisów, w tym jednorazowych, ograniczonych limitem 100.000 zł, dokonuje się od wartości początkowej ustalonej w oparciu o cenę nabycia, a więc zawierającą m.in. koszty transportu. Środki trwałe objęte jednorazowym odpisem amortyzacyjnym muszą być fabrycznie nowe i sklasyfikowane w grupie 3-6 i 8 KŚT. Aby skorzystać z prawa do jednorazowego odpisu, podatnik musi zakupić w danym roku jeden lub więcej środków trwałych o wartości co najmniej 10.000 zł. Jeżeli nabywa co najmniej dwa środki trwałe, wartość początkowa każdego z nich musi przekraczać 3.500 zł.

Zaznaczmy, że przywołane zasady znajdują odpowiednie zastosowanie w odniesieniu do podatników PIT (por. art. 22g ust. 3, art. 22 ust. 1s oraz art. 22k ust. 14-21 ustawy o PDOF).

www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SrodkiTrwale.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.