Gazeta Podatkowa nr 64 (1730) z dnia 10.08.2020
Wydatki na aktualizację programu komputerowego
W ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mamy licencję na użytkowy program komputerowy. W lipcu 2020 r. zakupiliśmy aktualizację tego programu. W jaki sposób zaksięgować takie ulepszenie wartości niematerialnej i prawnej?
Jednostka posiada w ewidencji księgowej wartość niematerialną i prawną w postaci licencji na użytkowy program komputerowy. Zakupionej aktualizacji tego programu nie traktuje się jak ulepszenia posiadanej wartości niematerialnej i prawnej, bo ustawa o rachunkowości nie przewiduje ulepszenia tych składników majątku. Przepisy art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości dotyczące zwiększania wartości początkowej o koszty ulepszenia odnoszą się wyłącznie do środków trwałych.
Wydatki poniesione na aktualizację użytkowanego programu komputerowego będącego wartością niematerialną i prawną mogą stanowić wartość początkową nowej wartości niematerialnej i prawnej, jeśli spełniają definicję określoną w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, w szczególności m.in. autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje. Jeśli więc aktualizacja oprogramowania wiąże się z zakupem nowej licencji (albo prawa autorskiego) i spełnia warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, w tym odnośnie użytkowania dłuższego niż rok na potrzeby firmy, to może stanowić nową wartość niematerialną i prawną. W takim przypadku wydatki poniesione na nabycie aktualizacji stanowią jej wartość początkową, którą ujmuje się w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jako odrębny składnik majątku. W księgach rachunkowych wprowadza się wtedy nową wartość niematerialną i prawną w ustalonej wartości początkowej (zapis pod datą przyjęcia jej do używania) następująco:
- Wn konto 02 "Wartości niematerialne i prawne",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Oczywiście jednostka może w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości przyjąć uproszczenie w ewidencji majątku trwałego polegające na tym, że m.in. składniki majątku spełniające definicję wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej niebędącej kwotą istotną nie są ujmowane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tylko spisywane w koszty w dacie oddania do używania. Jeśli wartość początkowa nabytej w ramach aktualizacji licencji, która mogłaby zostać zaliczona do wartości niematerialnych i prawnych, nie przekracza granicznej wartości ustalonej w zasadach (polityce) rachunkowości dla tych składników majątku, ewidencja księgowa może być następująca:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce albo Pozostałe koszty rodzajowe),
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu"
oraz
- Wn konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Podobny zapis do powyższego będzie w sytuacji, gdy nabyta aktualizacja programu komputerowego nie wiąże się z nabyciem nowego składnika majątku spełniającego definicję wartości niematerialnej i prawnej.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|