rachunkowość finansowa, sprawozdanie finansowe, księgi rachunkowe, rozliczenia międzyokresowe, MSR
lupa
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (603) z dnia 1.02.2024

Aktualizacja danych w zakresie miejsca prowadzenia ksiąg

Byliśmy zobowiązani do przejścia od 1 stycznia 2024 r. z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Czy musimy o tym fakcie powiadomić urząd skarbowy?

Jednostka, która od 1 stycznia 2024 r. obowiązkowo przeszła na księgi rachunkowe, nie musi składać do urzędu skarbowego zawiadomienia w tej sprawie, chyba że jednocześnie zmieni miejsce prowadzenia dokumentacji rachunkowej.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku działające zgodnie z ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw - jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro.

Analogiczne regulacje zawiera art. 24a ust. 4, 4b, 4c, 4e oraz 4f updof. Przy czym zakres przychodów podatkowych, branych pod uwagę przy ustalaniu istnienia obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, jest jednak inny niż ten określony w ustawie o rachunkowości. Oznacza to, że niektóre jednostki mogą być zobligowane do prowadzenia ksiąg rachunkowych wyłącznie ze względu na wymagania podatkowe, różniące się od tych określonych w ustawie o rachunkowości.

Księgi rachunkowe są prowadzone przez jednostkę. Tak stanowi art. 11 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że są one prowadzone przy wykorzystaniu własnych zasobów jednostki (lokal, sprzęt, pracownicy), w jej siedzibie lub jej oddziale, zakładzie.

Należy jednak zauważyć, iż jednostka nie musi samodzielnie prowadzić ksiąg rachunkowych. W świetle art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, jednostka może powierzyć prowadzenie ksiąg rachunkowych:

  • przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych i nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości lub
  • przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w tym zakresie z innego państwa członkowskiego w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych poza siedzibą jednostki lub miejscem sprawowania zarządu, kierownik jednostki, na podstawie art. 11a pkt 1 ustawy o rachunkowości, jest zobowiązany powiadomić właściwy urząd skarbowy o miejscu prowadzenia ksiąg rachunkowych w terminie 15 dni od dnia ich wydania.

Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują w jakiej formie należy dokonać zgłoszenia (powiadomienia). Z uwagi na to, że informacje o dokumentacji rachunkowej są objęte zgłoszeniem NIP lub CEIDG, organy podatkowe przyjmują, że wskazanie miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej na odpowiednim formularzu jest równoznaczne z dokonaniem zawiadomienia o prowadzeniu ksiąg poza siedzibą jednostki lub miejscem sprawowania zarządu. Ponadto zakres informacji objętych zgłoszeniem NIP lub CEIDG obejmuje:

  • wskazanie, czy jednostka prowadzi dokumentację rachunkową (w tym księgi rachunkowe) we własnym zakresie, czy w biurze rachunkowym lub przez inny podmiot,
  • pełną nazwę i NIP, jeżeli jednostka powierzyła prowadzenie ksiąg rachunkowych podmiotowi uprawnionemu do ich prowadzenia.

Zatem jednostka zobowiązana w trakcie działalności gospodarczej do prowadzenia ksiąg rachunkowych z uwagi na przekroczenie limitu nie musi informować urzędu skarbowego o ich prowadzeniu. Jeśli jednak zleci ich prowadzenie biuru rachunkowemu, które będzie je prowadziło poza siedzibą jednostki, to jest zobowiązana powiadomić właściwy urząd skarbowy o miejscu ich prowadzenia. W przypadku spółek zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym aktualizacji dokonuje się na druku NIP-8, a spółki cywilnej na druku NIP-2. Z kolei przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, podlegający wpisowi do CEIDG, zgłoszenie zmiany miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych wskazują na formularzu CEIDG-1. W takim przypadku CEIDG przekazuje zaktualizowane informacje do urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę.

www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.