Gazeta Podatkowa nr 71 (1633) z dnia 5.09.2019
Ewidencja księgowa dotycząca importu towarów
Nasza jednostka zakupiła towary w kraju spoza UE (import towarów). W jaki sposób należy ująć w księgach rachunkowych fakturę dokumentującą ten import oraz dokument celny (SAD)?
W księgach rachunkowych wartość zobowiązania wobec kontrahenta wynikającego z otrzymanej faktury dokumentującej import towarów można ująć zapisem:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami".
Jeśli otrzymana od zagranicznego kontrahenta faktura została wyrażona w walucie obcej, jej przeliczenia na złote należy dokonać po kursie wskazanym w art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Jak stanowi ten przepis, zobowiązania wynikające z faktury wyrażonej w walucie obcej wycenia się po średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Zasadniczo towary objęte ewidencją magazynową na dzień ich przyjęcia ujmowane są w księgach rachunkowych w cenie nabycia. Jak wynika z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. W przypadku importu powiększa się ją o obciążenia o charakterze publicznoprawnym, np. cło. Zwiększają ją także koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu. Cenę nabycia obniżają rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Wzór dowodu "PZ - Przyjęcie z zewnątrz" dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Zatem do ceny nabycia importowanych towarów Czytelnicy powinni wliczyć cło oraz VAT naliczony od importu, jeśli nie podlega on odliczeniu. Wartość należnego cła oraz niepodlegający odliczeniu VAT, stanowiące element ceny zakupu (nabycia) towarów, na podstawie dokumentu celnego (SAD), można zaewidencjonować zapisem:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem celnym).
Natomiast ewidencja księgowa kwoty należnego podatku VAT od importu, gdy stanowi on jednocześnie VAT naliczony podlegający odliczeniu, może przebiegać następująco:
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem celnym).
W księgach rachunkowych przyjęcie importowanych towarów w cenie nabycia do magazynu może odbywać się w oparciu o dowód magazynowy "PZ - Przyjęcie z zewnątrz" następująco:
- Wn konto 33 "Towary",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|