Gazeta Podatkowa nr 23 (2106) z dnia 18.03.2024
Nowe stanowisko KSR w sprawie ustalania wartości godziwej
Łączenie się spółek handlowych rozlicza się i ujmuje na dzień połączenia w księgach rachunkowych spółki, na którą przechodzi majątek łączących się spółek (spółki przejmującej) albo nowej spółki powstałej w wyniku połączenia (spółki nowo zawiązanej) - metodą nabycia, o której mowa w art. 44b ustawy o rachunkowości. Jedynie w razie łączenia się spółek, na skutek którego nie następuje utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowych udziałowców, można zastosować metodę łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ustawy.
Zgodnie z art. 44b ust. 1 ustawy o rachunkowości rozliczenie połączenia jednostek metodą nabycia polega na sumowaniu poszczególnych pozycji aktywów i pasywów spółki przejmującej, według ich wartości księgowej, z odpowiednimi pozycjami aktywów i pasywów spółki przejętej, według ich wartości godziwej ustalonej na dzień ich połączenia. Art. 44b ust. 4 ustawy podaje ogólne zasady ustalania wartości godziwej dla wybranych pozycji aktywów i zobowiązań jednostki przejętej, jednak ich zastosowanie w praktyce powodowało problemy. W celu rozstrzygnięcia wątpliwości związanych z tym tematem Komitet Standardów Rachunkowości opracował nowe stanowisko w sprawie ustalania wartości godziwej dla potrzeb rozliczania połączeń jednostek metodą nabycia (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz. 23). Prezentuje się tam m.in.:
- metody (sposoby) ustalania wartości godziwej - podejście porównawcze (rynkowe), dochodowe, kosztowe i mieszane,
- omówienie (wraz z przykładami) szczegółowych zasad ustalania wartości godziwej aktywów jednostki przejętej, tj. środków trwałych i środków trwałych w budowie, inwestycji w nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych (operacyjnych i inwestycji w wartości niematerialne i prawne), zapasów (materiałów, produktów gotowych i towarów), aktywów finansowych i pozycji zbliżonych (w tym notowanych i nienotowanych papierów wartościowych), pozostałych aktywów jednostki przejętej, a także zobowiązań, rezerw i pozostałych zobowiązań i pozycji bilansowych jednostki przejętej,
- sposób ujawniania informacji na temat wartości godziwej i jej ustalania.
Warto wspomnieć, że metoda nabycia, na mocy art. 44d ustawy o rachunkowości, przyjmowana jest również m.in. w odniesieniu do rozliczania nabycia przez jednostkę zorganizowanej części innej jednostki (części lub całego jej przedsiębiorstwa). W tym przypadku stanowisko KSR także może mieć zastosowanie.
Więcej na temat nowego stanowiska KSR napiszemy w jednym z najbliższych numerów GP.
www.PoradnikKsiegowego.pl - MSR i KSR:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|