Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 14 (566) z dnia 20.07.2022
Podstawowe zasady sporządzania rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią
Zgodnie z ustawą o rachunkowości rachunek przepływów pieniężnych można sporządzać metodą pośrednią. Na czym polega metoda pośrednia w rachunku przepływów pieniężnych?
W rachunku przepływów pieniężnych wykazuje się przepływy pieniężne (wpływy i wydatki środków pieniężnych i ich ekwiwalentów), które wystąpiły w okresie sprawozdawczym, zwykle w roku obrotowym, w podziale na przepływy działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej.
W świetle art. 48b ustawy o rachunkowości, rachunek przepływów pieniężnych sporządza się metodą bezpośrednią lub pośrednią. Przy czym obie metody odnoszą się wyłącznie do działalności operacyjnej, pozostałe pozycje sprawozdania, jak również saldo końcowe środków pieniężnych, pozostają takie same bez względu na rodzaj zastosowanej metody (tj. pośredniej lub bezpośredniej).
Rachunek przepływów pieniężnych dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl |
Szczegółowe zasady sporządzania rachunku przepływów pieniężnych określa Krajowy Standard Rachunkowości nr 1 "Rachunek przepływów pieniężnych" (KSR nr 1). Jak wynika z objaśnień zawartych w pkt 5.7 tego standardu, metoda pośrednia w rachunku przepływów pieniężnych działalności operacyjnej polega na tym, że wynik finansowy netto roku obrotowego koryguje się o pozycje niepowodujące zmian stanu środków pieniężnych lub ich ekwiwalentów, jak też o wyniki innych działalności niż operacyjna oraz elementy pieniężne wyniku, które zalicza się do właściwych rodzajów działalności (inwestycyjnej, finansowej). Korekty w metodzie pośredniej polegają głównie na:
- wyłączeniu pozycji niepieniężnych (np. amortyzacji, zmiany stanu rezerw, wyniku na działalności inwestycyjnej),
- wyłączeniu pieniężnych przychodów (korzyści) i kosztów wpływających na wynik finansowy, ale dotyczących działalności inwestycyjnej lub finansowej (np. zapłacone odsetki od kredytów, odsetki otrzymane z tytułu inwestycji, otrzymane dywidendy),
- uwzględnieniu zmian stanu krótkoterminowych aktywów (zapasów, należności, rozliczeń międzyokresowych) oraz zobowiązań związanych z działalnością operacyjną.
Przykład Spółka z o.o. "ABC" w grudniu 2020 r. zakupiła i przyjęła do użytkowania maszynę, za którą zapłaciła przelewem bankowym: 73.800 zł (w tym VAT: 13.800 zł). Maszyna ta była amortyzowana od 1 stycznia 2021 r. w wartości: 12.000 zł rocznie. W rachunku przepływów pieniężnych sporządzonym metodą pośrednią spółka ujęła:
|
www.PoradnikKsiegowego.pl - MSR i KSR:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|