rachunkowość finansowa, sprawozdanie finansowe, rachunkowość budżetowa, rozliczenia międzyokresowe, MSR
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 5 (1359) z dnia 16.01.2017

Ewidencja płatności za zakupione materiały firmową kartą

Spółka posiada rachunek bankowy, do którego prezes firmy dostał kartę. W jaki sposób księgować zakupy np. materiałów, za które płatności dokonał kartą? Czy zobowiązanie ujmować na koncie rozrachunkowym z dostawcą, czy na koncie rozrachunkowym z prezesem? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1057370)

Zobowiązania, które zostały opłacone kartą płatniczą, uznawane są generalnie za uregulowane. Z tego względu nie ma konieczności rozliczania takich płatności poprzez konto rozrachunków z dostawcami. Jednostka może taką płatność zaksięgować bezpośrednio na koncie rozrachunkowym z prezesem firmy.

Każda jednostka we własnym zakresie dokonuje wyboru sposobu ewidencji i rozliczania płatności dokonywanych za pośrednictwem firmowych kart płatniczych, dając temu wyraz w dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.). Płatności takie mogą być ewidencjonowane za pośrednictwem np. konta 13-9 "Środki pieniężne w drodze", konta 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (w analityce: Płatności kartami) lub konta 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z właścicielem, wspólnikami, prezesem z tytułu płatności kartami). Przyjmuje się bowiem, że w wyniku zapłaty dokonanej kartą płatniczą zobowiązanie wobec kontrahenta jest już uregulowane w dniu zakupu. Fakturę za firmowe zakupy, opłaconą kartą płatniczą, księguje się w takim przypadku zapisem:

a) wartość brutto

- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",

- Ma konto 13-9 lub konto 23-4 bądź konto 24,

b) VAT naliczony podlegający odliczeniu

- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",

- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",

c) wartość netto

- Wn różne konta,

- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".

W zasadach (polityce) rachunkowości można również zapisać, że zobowiązanie - mimo jego uregulowania - jest wstępnie na podstawie otrzymanej faktury księgowane na koncie 21 "Rozrachunki z dostawcami". Taki sposób ewidencji jest zasadny szczególnie wtedy, gdy zakupy dotyczą większych dostaw (czyli są to wartości istotne). Wówczas w celach kontrolnych warto transakcje te ewidencjonować w korespondencji z kontem 21. Chodzi tu o ewentualne rozliczenia niezgodności dostawy z zamówieniem, reklamacje czy uzgodnienia sald z kontrahentem.

Niezależnie jednak od przyjętego sposobu księgowania na koncie rozrachunków z dostawcą nie powinno figurować w związku z taką płatnością saldo. Dlatego gdy jednostka zobowiązanie ujmuje na koncie 21, to pod datą zapłaty kartą kwotę tego zobowiązania należy wyksięgować z konta 21 zapisem:

- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",

- Ma konto 13-9 lub konto 23-4 bądź konto 24.

Przykład

Założenia

  1. W dniu 11 stycznia 2017 r. prezes spółki z o.o. zakupił materiały biurowe do firmy. Wartość brutto materiałów na podstawie faktury wynosiła 265,68 zł (w tym VAT naliczony podlegający odliczeniu 49,68 zł).
     
  2. Zapłaty za zakupy dokonano firmową kartą płatniczą. Bank obciążył firmowy rachunek bankowy w dniu 12 stycznia br.
     
  3. Jednostka ujmuje koszty tylko na kontach zespołu 4.
     
  4. Przy kwotach nieprzekraczających 500 zł zakupy opłacone kartami płatniczymi księgowane są bezpośrednio na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki".

Dekretacja

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. Faktura za zakupione materiały biurowe:
   a) wartość brutto  265,68 zł 24
   b) VAT naliczony podlegający odliczeniu 49,68 zł 22-2
   c) wartość netto  216,00 zł 30
   d) zarachowanie do kosztów wartości materiałów: 216,00 zł 40 30
2. WB - obciążenie rachunku firmowego kwotą opłaconą
kartą płatniczą:
265,68 zł 24 13-0

Księgowania

Ewidencja płatności za zakupione materiały firmową kartą

www.PoradnikKsiegowego.pl - Plan kont:

 NOWOŚĆ! Baza przykładów ewidencji księgowej
zdarzeń gospodarczych
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.