Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 5 (533) z dnia 1.03.2021
Wydatki na zakup odzieży ochronnej dla pracowników i zleceniobiorców
Prowadzimy działalność gospodarczą w branży budowlanej i deweloperskiej. Zatrudniamy pracowników na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych. Koszty podstawowej działalności ewidencjonujemy na kontach zespołu 4 i 5. Każdy projekt ujmujemy na oddzielnych kontach. Czy koszty zakupu odzieży ochronnej dla pracowników i zleceniobiorców powinniśmy przypisywać do poszczególnych budów? W przypadku niezwrócenia odzieży ochronnej przez pracownika czy zleceniobiorcę po zakończonej umowie, wystawiamy notę obciążeniową tytułem braku zwrotu odzieży ochronnej. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?
Wydatki, które jednostka ponosi na zakup odzieży ochronnej dla pracowników i zleceniobiorców zalicza się do kosztów działalności operacyjnej i ewidencjonuje na koncie 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia". Jeżeli stosuje ona także konta zespołu 5, to wartość świadczeń rzeczowych w postaci przekazanej pracownikom oraz zleceniobiorcom odzieży roboczej ujmie według miejsc powstawania kosztów, czyli z podziałem na miejsca pracy, w których osoby te świadczą pracę. W sytuacji gdy jednostka, o której mowa w pytaniu, ma w ewidencji wyodrębnione koszty poszczególnych budów, to w ten sposób powinna również kwalifikować koszty dotyczące odzieży ochronnej wydanej pracownikom oraz zleceniobiorcom. Jeśli pracownik lub zleceniobiorca nie zwróci odzieży ochronnej, to jednostka ma prawo wystawić notę obciążeniową. |
Zakup odzieży dla pracowników jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym wprost z przepisów prawa pracy. Z art. 2377 § 1 Kodeksu pracy (K.p.) wynika, że pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, zarówno wtedy, gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, jak i ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp. Ponadto w myśl art. 2379 K.p., pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.
Więcej odpowiedzi ekspertów Gofinu na pytania Czytelników można znaleźć w serwisie www.pytaniaczytelnikow.gofin.pl |
Pracodawca powinien prowadzić dla każdego pracownika kartę ewidencyjną przydziału odzieży, jak również obuwia oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację. Znajduje to potwierdzenie w przepisie § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. poz. 2369).
Należy pamiętać, że odzież robocza jest własnością pracodawcy. Na mocy art. 124 K.p. pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się m.in. środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Pracownik może uwolnić się od powyższej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
Jeżeli nastąpi rozwiązanie stosunku pracy, to pracownik powinien zwrócić pracodawcy odzież ochronną. Jeśli pracownik tego nie zrobi, to pracodawca ma prawo domagać się od pracownika zwrotu wartości odzieży ochronnej w wartości uwzględniającej jej zużycie. Pracodawca ma zatem prawo obciążyć pracownika wartością niezwróconej mu odzieży, wystawiając przykładowo notę księgową lub dokonując potrącenia z wynagrodzenia, za pisemną zgodą pracownika (por. art. 91 § 1 K.p.).
Z kolei zasady zawierania umów cywilnoprawnych, do których zaliczane są umowa zlecenia oraz umowa o dzieło, uregulowane są przepisami Kodeksu cywilnego. Z Kodeksu pracy wynika jedynie, że pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą (por. art. 304 § 1 K.p.). Naszym zdaniem, wszelkie postanowienia dotyczące m.in. przekazania i zwracania odzieży ochronnej powinny wynikać bezpośrednio z umów cywilnoprawnych.
Ewidencja księgowa wydatków na zakup odzieży roboczej 1. Faktura dokumentująca zakup odzieży ochronnej dla pracowników i zleceniobiorców: a) wartość netto faktury: - Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu", b) kwota VAT naliczonego podlegającego odliczeniu: - Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie", c) wartość brutto faktury: - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami". 2. Przekazanie odzieży pracownikom lub zleceniobiorcom: - Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia", oraz równolegle: - Wn odpowiednie konto zespołu 5, 3. Nota księgowa - obciążenie pracownika z tytułu braku zwrotu odzieży ochronnej: - Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami", 4. LP - potrącenie należności z wynagrodzenia: - Wn konto 23-0 "Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń", |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Plan kont:
Baza przykładów ewidencji księgowej wraz z obszernym komentarzem | ||
www.plankont.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|