Gazeta Podatkowa nr 45 (1502) z dnia 4.06.2018
Obroty wewnętrzne w ewidencji księgowej
Zajmujemy się produkcją narzędzi do obróbki drewna. Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5, a rachunek zysków i strat sporządzamy w wersji porównawczej. Czy powinniśmy stosować konta obrotów wewnętrznych?
Jednostki mogą ustalać wynik finansowy metodą porównawczą lub kalkulacyjną. W porównawczym rachunku zysków i strat występuje problem zachowania równowagi w tzw. zamkniętym kręgu kosztów. Krąg ten tworzą konta:
- zespołu 4, tj. konto 40 "Koszty według rodzajów" i 49 "Rozliczenie kosztów",
- zespołu 5, tj. przede wszystkim konto 50 "Koszty działalności podstawowej", 51 "Koszty wydziałowe", 52 "Koszty sprzedaży", 55 "Koszty zarządu" i 58 "Rozliczenie kosztów działalności",
- zespołu 6, tj. przede wszystkim konto 60 "Produkty gotowe i półprodukty" i 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów",
- konto 70-1 "Koszt sprzedanych produktów".
Saldo końcowe konta 49 oznacza zmianę stanu produktów, które powinno odpowiadać wartości zmiany stanu produkcji w toku i produktów niesprzedanych oraz rozliczeń międzyokresowych.
Dokonując księgowań na kontach z kręgu kosztów w korespondencji z kontami spoza tego kręgu, saldo końcowe konta 49 nie odpowiada wartości zmiany stanu produkcji w toku i produktów niesprzedanych oraz rozliczeń międzyokresowych. Konta obrotów wewnętrznych, tj. konto 79-0 "Obroty wewnętrzne" i 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych", służą do uszczelnienia zamkniętego kręgu kosztów. Koszty wychodzące z kręgu kosztów księguje się zapisem: Wn konto nieobjęte kręgiem kosztów, Ma konto 79-0 oraz równolegle Wn konto 79-1, Ma konto objęte kręgiem kosztów. Wejście do kręgu kosztów ujmuje się zapisem odwrotnym.
Na koniec roku obrotowego saldo konta 79-0 przenosi się na wynik finansowy, a saldo konta 79-1 na konto 49. Wówczas koszty, które opuściły krąg i zostały ujęte na koncie 79-1, zamykają konto 49, czyli zamykają krąg kosztów.
Przykładowym zdarzeniem gospodarczym zakłócającym zamknięty krąg kosztów w jednostce produkcyjnej jest niedobór wyrobów gotowych (przykład).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Plan kont:
Baza przykładów ewidencji księgowej wraz z obszernym komentarzem | ||
www.plankont.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|