rachunkowość finansowa, sprawozdanie finansowe, rachunkowość budżetowa, rozliczenia międzyokresowe, MSR
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 63 (1834) z dnia 9.08.2021

Otrzymanie nagrody rzeczowej i jej sprzedaż w księdze podatkowej

Za zakup sprzętu AGD otrzymałem nagrodę w postaci lodówki. Formularz odbioru nagrody zawiera m.in. nazwę i wartość nagrody. Nagrodę tę zamierzam sprzedać w prowadzonym przeze mnie sklepie ze sprzętem AGD. Jak ująć to zdarzenie w księdze podatkowej?

Jednym z działań marketingowych jest tzw. sprzedaż premiowa, która polega na tym, że nabywcy towarów, spełniający warunki określone w regulaminie akcji marketingowej, otrzymują od sprzedawcy nagrodę. Może nią być ten sam towar, który był przedmiotem zakupu (zakupów) nabywcy lub zupełnie inny towar. Z pytania wynika, że podatnik otrzymał w związku ze sprzedażą premiową organizowaną przez kontrahenta nagrodę rzeczową, którą zamierza przeznaczyć do sprzedaży jako towar handlowy.

W sytuacji gdy nagrodę w ramach sprzedaży premiowej otrzymuje osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i otrzymanie tej nagrody wiąże się z tą działalnością, skutkuje to powstaniem przychodu z tej działalności, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1148 ze zm.). Przychód ten ustala się w oparciu o ceny rynkowe stosowane w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Tak wynika z art. 11 ust. 2 ustawy o pdof. W pytaniu wskazano, że w formularzu odbioru nagrody określono wartość nagrody - jeśli nie odbiega ona od ceny rynkowej, podatnik powinien wykazać przychód z tytułu otrzymania nagrody rzeczowej w tej wartości i ująć go w księdze podatkowej w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". Zgodnie z pkt 8 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544), kolumna 8 księgi jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów - tj. innych niż ujmowane w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług", przeznaczonej do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług.

Warto zauważyć, że co prawda art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o pdof stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest m.in. wartość nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług - jeżeli jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza kwoty 2.000 zł - jednak zwolnienie to nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności. Zatem w sytuacji, gdy nagrodę (związaną ze sprzedażą premiową) otrzyma przedsiębiorca w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, to uzyskany przez niego z tego tytułu przychód nie korzysta z tego zwolnienia i podlega wykazaniu w księdze podatkowej i uwzględnieniu w podstawie opodatkowania pdof.

Otrzymanej nagrody, która będzie przeznaczona do odsprzedaży w ramach działalności jako towar handlowy, podatnik nie może ująć w kosztach w księdze (w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu") w momencie otrzymania nagrody i podjęcia decyzji o takim jej przeznaczeniu. Nie poniósł bowiem wydatków na jej zakup. Natomiast koszt taki będzie mógł wpisać do księgi w momencie sprzedaży nagrody, na co zezwala art. 22 ust. 1d ustawy o pdof. W myśl tego przepisu w przypadku odpłatnego zbycia m.in. rzeczy otrzymanych nieodpłatnie, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o pdof, został określony przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia jest wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o pdof.

Stąd w przypadku sprzedaży nagrody rzeczowej otrzymanej w ramach sprzedaży premiowej uzyskany przychód z tej sprzedaży podatnik ujmie w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług", a koszt - w równowartości wcześniej ustalonego i ujętego w kolumnie 8 księgi przychodu z nieodpłatnych świadczeń - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Ujęcie w kolumnie 13 księgi, a nie w kolumnie 10, uzasadnione jest tym, że jest to towar handlowy, który nie został przez podatnika zakupiony - a zgodnie z pkt 10 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia kolumna 10 służy do ewidencji zakupionych towarów handlowych i materiałów.

www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.