rachunkowość finansowa, sprawozdanie finansowe, rachunkowość budżetowa, rozliczenia międzyokresowe, MSR
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 42 (1499) z dnia 24.05.2018

Sposób ujęcia składek ZUS w księdze podatkowej

W firmie zatrudniam kilka osób na podstawie umowy o pracę. Pod jaką datą i na jakiej podstawie powinienem wpisywać do księgi podatkowej składki ZUS od wypłaconych im wynagrodzeń w części finansowanej przez pracodawcę?

Podstawą ujęcia w księdze podatkowej składek ZUS od wynagrodzeń pracowników w części finansowanej przez pracodawcę jest najczęściej wyciąg bankowy. Wynika to z tego, że data zapłaty tych składek ma wpływ na określenie momentu ujęcia ich w księdze. Wartość składek ZUS opłacanych przez pracodawcę wpisuje się w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Wynika to z pkt 13 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728).

W myśl art. 22 ust. 6bb ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.) składki od wypłaconych w terminie wynagrodzeń za pracę w części finansowanej przez pracodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostaną opłacone:

1) w terminie wynikającym z odrębnych przepisów - jeśli wynagrodzenia są wypłacane lub postawione do dyspozycji w miesiącu, za który są należne,

2) nie później niż do 15. dnia miesiąca następnego - gdy wynagrodzenia są wypłacane lub postawione do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

W przypadku uchybienia tym terminom stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d ustawy o pdof - wtedy składki te stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu faktycznej ich zapłaty do ZUS.

Wynagrodzenia należne za dany miesiąc mogą być wypłacane na dwa sposoby. Po pierwsze, w terminie do końca miesiąca, np. za kwiecień 2018 r. do 30 kwietnia 2018 r. Wówczas składki ZUS od tych wynagrodzeń w części finansowanej przez pracodawcę zalicza się do kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca, pod warunkiem że zostaną one zapłacone w terminie wynikającym z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli do 15. dnia następnego miesiąca. Jeżeli zapłata nastąpi później, to kwotę składek wprowadza się do księgi w dacie ich zapłaty.

Po drugie, wynagrodzenia za dany miesiąc mogą być wypłacane do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który są należne, czyli np. za kwiecień 2018 r. do 10 maja 2018 r. Wtedy składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę zalicza się do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, za który wynagrodzenie jest należne, jeśli zostaną uregulowane o miesiąc wcześniej niż wynika to z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli do 15. dnia miesiąca wypłaty wynagrodzeń, tj. za kwiecień 2018 r. do 15 maja 2018 r. (przykład). Gdy składki zapłacone zostaną w terminie późniejszym, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich uregulowania.

Przykład

Założenia

Wynagrodzenia należne za dany miesiąc są wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca. W dniu 10 maja 2018 r. pracodawca wypłacił wynagrodzenia za kwiecień 2018. Składki ZUS od tych wynagrodzeń w części finansowanej przez pracodawcę wyniosły 5.496 zł i zostały uregulowane przelewem bankowym 15 maja 2018 r.

Zapisy w księdze podatkowej

Podatnik w księdze podatkowej za kwiecień 2018 r. na podstawie wyciągu bankowego wpisał:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" - 30.04.2018 r.,
- w kolumnie 6 "Opis zdarzenia gospodarczego" - składki ZUS od wynagrodzeń pracowników za kwiecień 2018 r.,
- w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" - 5.496 zł.

www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
Pomocniki Księgowego
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.