Gazeta Podatkowa nr 60 (1726) z dnia 27.07.2020
Zwrot towaru a korekta przychodu w księdze
Prowadzę sklep z zabawkami. W lipcu 2020 r. przyjęłam od klienta zwrot zakupionej w czerwcu 2020 r. gry (nienoszącej śladów użytkowania), która była nieudanym upominkiem. Klient zwrócił mi paragon fiskalny dokumentujący ten zakup. W jaki sposób i na jakiej podstawie ująć ten zwrot w księdze podatkowej?
W miesiącu, w którym Czytelniczka przyjęła sprzedany wcześniej towar i wystawiła dokument potwierdzający jego zwrot, powinna obniżyć przychód ze sprzedaży (tu: w lipcu 2020 r.).
W omawianej sytuacji przychód z tytułu sprzedaży towaru uzyskano w czerwcu 2020 r. i sprzedaż tę zarejestrowano w kasie fiskalnej. W związku z tym w księdze podatkowej za czerwiec 2020 r. kwota tego przychodu powinna zostać ujęta w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług" w oparciu o raport fiskalny (dobowy lub miesięczny). Tak wynika z § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544).
Jeśli Czytelniczka przyjęła zwrot towaru sprzedanego w poprzednim miesiącu, powinna skorygować zaewidencjonowany przychód. Korektę tę należy rozliczyć w księdze podatkowej w miesiącu, w którym sporządzony został dokument potwierdzający zwrot towaru. Jak stanowi bowiem art. 14 ust. 1m ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.), jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Zgodnie z § 19 ust. 4 rozporządzenia korygowania danych wynikających z raportów fiskalnych dobowych lub okresowych (miesięcznych) dokonuje się na podstawie odrębnych ewidencji. Zwroty towarów, które skutkują zwrotem całości albo części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, ujmuje się w odrębnej ewidencji, która powinna zawierać dane wskazane w § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816 ze zm.). Korekty, które nie podlegają ujęciu w odrębnych ewidencjach, podatnik opisuje na odwrocie raportu fiskalnego dobowego lub okresowego (miesięcznego).
Zatem jeśli zwrot towaru nastąpił w lipcu 2020 r. i wtedy podatniczka wystawiła dokument potwierdzający ten zwrot, wartość wynikającą z tego dokumentu powinna odnieść na zmniejszenie przychodu za lipiec 2020 r. W tym celu, w księdze podatkowej za lipiec br., kwotę dotyczącą zwróconego towaru powinna ująć w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług" ze znakiem minus lub na czerwono.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|