rachunkowość finansowa, sprawozdanie finansowe, rachunkowość budżetowa, rozliczenia międzyokresowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 59 (1309) z dnia 25.07.2016

Pod jaką datą ująć w księdze wynagrodzenia pracowników?

W naszej firmie wynagrodzenia pracowników są wypłacane zgodnie z regulaminem wynagradzania do 10. dnia następnego miesiąca po miesiącu przepracowanym. Pod jaką datą i na podstawie jakiego dokumentu powinniśmy ujmować koszt tych wynagrodzeń w księdze? Czy dowodem tym może być lista płac, jeśli wynagrodzenia wypłacamy przelewem bankowym?

Wynagrodzenia pracownicze wpisuje się do księgi podatkowej w kwocie brutto w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze". Tak wynika z pkt 12 objaśnień do księgi podatkowej, zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037 ze zm.). W punkcie tym określone zostały także dowody, które stanowią podstawę wpisania kosztów wynagrodzeń do księgi podatkowej. W zależności od tego, w jakiej formie wypłacane jest wynagrodzenie, wpisu do księgi dokonuje się na podstawie:

a) listy płac lub innych dowodów, na których pracownik potwierdza własnym podpisem kwoty otrzymanych wynagrodzeń w gotówce i w naturze - jeżeli wypłata wynagrodzenia następuje w kasie jednostki,

b) innych dowodów, np. dowodu potwierdzającego przekazanie wynagrodzenia na rachunek pracownika - jeżeli wynagrodzenie nie jest wypłacane w kasie, lecz np. na konto bankowe pracownika.

Ujmując w księdze podatkowej wynagrodzenia, trzeba mieć na względzie zasady określające moment, w którym wynagrodzenia te stają się kosztem uzyskania przychodów. W przypadku wynagrodzeń pracowników, które są wypłacane zgodnie z regulaminem wynagradzania do 10. dnia miesiąca następnego, mogą one zostać zaliczone do kosztów podatkowych miesiąca, za który są należne, pod warunkiem, że zostaną wypłacone w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Gdy termin ten nie zostanie dochowany, to ich wartość stanowi koszt uzyskania przychodów w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownikom. Tak wynika z art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Przykładowo, jeśli wynagrodzenie za czerwiec 2016 r. zostało wypłacone do 8 lipca 2016 r. (10 lipca przypadał w niedzielę), to mogło zostać uznane za koszt uzyskania przychodów w czerwcu 2016 r. Wpisu do księgi podatkowej należało zatem dokonać pod datą ostatniego dnia miesiąca, czyli w tym przypadku 30 czerwca 2016 r. Natomiast gdyby nie dotrzymano terminu wypłaty i nastąpiłaby ona w dniu 11 lipca 2016 r., to wynagrodzenie za czerwiec br. należałoby uznać za koszt lipca br.

Skoro jednostka wynagrodzenia wypłaca pracownikom przelewem na ich rachunki bankowe, to należy uznać, że podstawę ujęcia ich wartości w księdze podatkowej stanowi wyciąg bankowy z rachunku bankowego przedsiębiorcy. Gdyby z kolei Czytelnicy wypłaty wynagrodzeń pracowników dokonywali gotówką z firmowej kasy, wówczas koszt wynagrodzeń mogliby ująć w księdze podatkowej w oparciu o:

  • dokument kasowy, np. KW, na którym figuruje podpis pracownika świadczący o otrzymaniu wypłaty,
     
  • sporządzoną listę płac, jeśli to na niej pracownicy kwitowaliby odbiór wynagrodzenia.

www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
Pomocniki Księgowego
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.