rachunkowość finansowa, sprawozdanie finansowe, rachunkowość budżetowa, rozliczenia międzyokresowe, MSR
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 27 (1381) z dnia 3.04.2017

Biuro rachunkowe dokonujące przelewów za klientów a obowiązki wobec GIIF

Biuro rachunkowe, które usługowo prowadzi księgi rachunkowe, ma dostęp do rachunków bankowych swoich klientów i w ich imieniu wprowadza przelewy bankowe. Czy w związku z tym ma obowiązek rejestracji i przekazywania do Głównego Inspektora Informacji Finansowej wszystkich wprowadzanych przelewów o wartości powyżej 15.000 euro?

NIE. Wprowadzanie przelewów bankowych nie oznacza, że biuro rachunkowe przeprowadza transakcje. Jednostką przeprowadzającą transakcję jest w tej sytuacji bank.

Podmioty wykonujące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych należą do tzw. instytucji obowiązanych, na których ciążą obowiązki określone w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2016 r. poz. 299 ze zm.), co wynika z art. 2 pkt 1 lit. o) tej ustawy. Ustawa nakłada na instytucje obowiązane przede wszystkim powinności w zakresie rejestracji i przekazywania informacji do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) na temat transakcji:

1) przeprowadzanej przez instytucję obowiązaną, której równowartość przekracza 15.000 euro (art. 8 ust. 1 wymienionej ustawy),

2) której okoliczności wskazują, że może ona mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu - bez względu na jej wartość i charakter; dotyczy to zarówno sytuacji, gdy transakcja taka jest przeprowadzana przez instytucję obowiązaną, jak i gdy wie ona lub przy zachowaniu należytej staranności powinna wiedzieć o takiej transakcji w związku z wykonaniem umowy z klientem (art. 8 ust. 3 i 3a powołanej ustawy) - nazywa się je transakcjami podejrzanymi.

Dla celów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przez transakcje należy rozumieć m.in. dokonywane we własnym, jak i w cudzym imieniu, na własny, jak i na cudzy rachunek wpłaty i wypłaty w formie gotówkowej lub bezgotówkowej (por. art. 2 pkt 2 tej ustawy). Z kolei przeprowadzanie transakcji to wykonanie zlecenia lub dyspozycji klienta przez instytucję obowiązaną (art. 2 pkt 1e ustawy).

Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w dziale dotyczącym Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, instytucje obowiązane przeprowadzające transakcje to instytucje bezpośrednio je realizujące na podstawie zlecenia lub dyspozycji klienta. Są to najczęściej instytucje kredytowe i finansowe. Przelewy pomiędzy rachunkami wykonywane są przez banki, dlatego to na tych instytucjach ciąży obowiązek ich rejestracji. Zatem fakt, że biuro rachunkowe ma dostęp do rachunków bankowych swoich klientów i w ich imieniu wprowadza przelewy bankowe, nie powoduje, że jest ono instytucją przeprowadzającą transakcję w rozumieniu omawianej ustawy.

Stąd dokonywanie przez biuro rachunkowe przelewów bankowych w imieniu swoich klientów nie powoduje obowiązku rejestracji i przekazywania do GIIF informacji o przelewach przekraczających kwotę 15.000 euro. Zresztą warto przypomnieć, że podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe są zwolnione z obowiązku rejestracji i przekazywania do GIIF przeprowadzanych transakcji, których równowartość przekracza 15.000 euro, do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych do omawianej ustawy.

Ponieważ biura rachunkowe z założenia nie przeprowadzają transakcji, tylko je ewidencjonują, dotyczy ich głównie obowiązek rejestracji i przekazywania do GIIF transakcji podejrzanych (bez względu na ich wartość i charakter), o których wiedzą w związku z wykonaniem umowy o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

www.PoradnikKsiegowego.pl - Szkolenia księgowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
Pomocniki Księgowego
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.